- Snabba leveranser
- Trygga köp
- 14 dagar öppet köp
Produktbeskrivning
do88 presenterar stolt insugssystemet för Audi RS6 RS7 C8 – utvecklat för höga effektnivåer!
Filtrering, luftflöde och värmehantering är avgörande faktorer vid utveckling av ett nytt insugssystem för en turboladdad motor. Uppgradera din Audi RS6 eller RS7 C8 med do88 LF-300 High-Flow Intake – perfekt för ditt högprestandabygge.
Bättre prestanda börjar med mer luft
Detta insugssystem förbättrar luftflödet och hjälper motorn att andas bättre. Mer luft innebär mer effekt, snabbare gasrespons och förbättrad total motoreffektivitet.
Varför uppgradera?
En turboladdad motor presterar bäst med sval luft som strömmar in med minimala restriktioner och lågt mottryck. Det originalmonterade insuget kan utgöra en flaskhals i en trimmad motor och höja insugstemperaturen, vilket minskar effekten. do88:s insugssystem löser detta genom att minska mottryck och vakuum – vilket gör att turbon arbetar mer effektivt. Resultatet? Märkbara effektökningar och en mer responsiv motor.
Designat för prestanda – och för utseende
Detta system ger inte bara bättre prestanda, utan även ett exklusivt utseende i motorutrymmet. Luftburken i kolfiber, silikonslangarna och de gjutna turboinloppen i aluminium ger både funktion och form i toppklass.
Komplett Plug-and-Play-kit
Detta insug ersätter originalsystemet och levereras komplett med allt som behövs:
- Luftburk i kolfiber (både underdel och lock)
- High-flow BMC-luftfilter
- Större silikonslangar
- Större turboinlopp med adaptrar för både original- och hybridturbos
- Allt installationsmaterial för enkel montering
Tillval: Air Straighteners
Som tillval till detta insugssystem erbjuder vi OE-liknande Air Straighteners som passar do88:s turboinlopp. Så vitt vi vet är vi den enda eftermarknadsleverantören som erbjuder denna lösning. Air Straighteners hjälper till att bevara ett originalliknande effektkaraktäristik över hela varvtalsregistret och bidrar till ökad hållbarhet.
Dessa Air Straighteners tillverkas med metallbaserad 3D-printing och medför något mer flödesmotstånd jämfört med de medföljande radieadapterringarna. De finns i två storlekar – anpassade för antingen originalturbos (Ø54mm) eller hybridturbos, som TTE 1020 och Power Division PD1200 (Ø60mm).
Viktiga egenskaper:
- Upp till 42 % lägre tryckfall vid turboinloppen
- 78 % större turboinlopp (Ø80 mm)
- Adaptrar ingår för Plug-and-Play-montage med original- eller hybridturbos, t.ex. TTE 1020 och Power Division PD1200 (Ø60mm)
- 57 % större utlopp i luftburkslocket
- BMC high-flow luftfilter – tvättbart och återanvändbart för optimal prestanda och lång livslängd
- Mindre tryckfall och lägre belastning på originalkomponenter jämfört med OEM
- Snabbare spool och effektivare turbofunktion
- Kraftigt och sportigt insugsljud
- Kompatibelt med framtida uppgraderingar, t.ex. turbobyten
- Tillverkat i högkvalitativ kolfiber
- UV- och värmebeständig blank klarlack
Passar
Årsmodeller: 2020-
Motor: 4.0 V8 TFSI
Audi RS7 (8C)
Årsmodeller: 2020-
Motor: 4.0 V8 TFSI
OE-ref / Ersätter
4K0133837AH
4K0133843G
4K0129599
4K0129600
0P2129609Q
0P2129609AA
0P2129606Q